A hirtelen havazás gyors reagálást igényel, ezért a téli zöldterület gondozás hóesés után sokszor SOS feladat. Az efféle időjárás más kihívások elé állítja a kertek, udvarok, parkok tulajdonosait és zöldterület gondozó cégek munkatársait. Annak ellenére, hogy úgy tűnik, a természet ilyenkor pihen, nagyon is aktív folyamatok zajlanak. A fák és egyéb növények, bár tényleg pihenni térnek, speciális gondoskodást igényelnek, ha szeretnénk épségben üdvözölni őket tavasszal. A megfelelő téli gondoskodás amellett, hogy a növényzet épségének alapja, a terület biztonságát és esztétikai értékeit is segít megőrizni. Nézzük, milyen feladatok várnak ránk ilyenkor!
Hóeltakarítás és a zöldterületek védelme
Hóesés után a járdák, sétányok és közlekedési útvonalak megfelelő megtisztítása a legfontosabb és a legelső feladat, amit mielőbb el kell végezni. A zöldterület gondozás hóesés után tehát nem is a zöldre koncentrál, de súlyos következményekkel jár, ha kihagyjuk ezt a lépést. Persze a nem kövezett vagy nem betonozott útvonalakról, járható területekről is érdemes eltávolítani a havat, mert balesetveszélyes lehet, ha gödröt, kiálló gyökeret és efféléket takar el. Itt nem csak a saját és mások biztonsága miatt fontos hólapátolást végezni, de a növényzet épségéért is. A felgyülemlő és esetleg lefagyó hó kárt tehet bennük.
Fontos szempont itt, hogy környezetbarát megoldást találjunk az esetleges lefagyásokra. A hagyományos útszóró só ma már nem számít sem korszerűnek, sem környezetkímélőnek. A homok, apró kavics vagy speciális, környezetbarát anyagok remekül segítenek a csúszósság csökkentésében és a környezetre sem gyakorolnak káros hatást.
Zöldterület gondozás hóesés után a növények védelmében
Talán sokan nem is gondolnak bele, hogy a hó mennyire áldásos is tud lenni a talaj és az évelő növények számára. remekül szigetel, így a fagyos napokon egy vastagabb hótakaró óvja a növényeket az elfagyástól. Nem véletlen, hogy alapvető túlélő technikának számít a hóba való befurakodás. Egy nagyobb fagy nem csak föld fölött maradó növényi részeket ölheti el, de a sekélyebben futó gyökereket is, ezzel az egész növényt elfagyaszthatja. Gondolhatnánk, hogy ez az ágakon is működik, de azokon a vastag hóréteg inkább veszélyforrás tud lenni.
Egyes kültéren tárolt cserepes növényt fontos fagymentes helyre tenni tavaszig. Ez a feladat már az első lehűléskor fokozatosan jelentkezhet, attól függően, milyen növényeink vannak. A fák elfagyását körbetekeréssel is meg lehet oldani, de nagyon jó talajvédő megoldás az avar szétterítése vagy akár a mulcsolás ilyenkor is. Természetesen az avart el kell távolítani olyan helyekről, melyeket közlekedésre használnak, hiszen a hó alatt is lefagyhatnak és csúszósságuk balesetveszélyes.
A tavaszi siker alapja a téli gondoskodás
A gyors és megfelelő zöldterület gondozás hóesés után megalapozhatja növényeink sorsát. nem mindegy, hogy tavasszal hány fa, cserje vagy virág éled újra és milyen állapotban van a gyep. A téli gondozási feladatok meghatározóak a zöldterületek hosszú távú egészsége szempontjából, elmaradásuk vagy nem kielégítő minőségük pedig romláshoz vezethet.
Csapatunk készen áll a kihívásokra, gyors reagálással akár már holnap rendbe tehetjük udvarát. A téli zöldterület gondozás ne okozzon gondot, hívjon minket és előkészítjük udvarát, kertjét, parkját a következő tavaszra!